Konto oszczędnościowe i jego opłacalność

Konto oszczędnościowe i jego opłacalność

Niemal każdy bank posiada w swojej ofercie konto oszczędnościowe, do korzystania, z którego zachęca swoich klientów. Zanim otworzymy tego rodzaju rachunek, powinniśmy się jednak przyjrzeć proponowanym nam warunkom i ocenić, czy są one dla nas wystarczająco opłacalne.

Oprocentowanie

Najważniejszym parametrem konta oszczędnościowego i tym, który odróżnia je od innych typów rachunków, jest odpowiednio wysokie oprocentowanie zgromadzonych na nim środków. Powinno ono mieć dla nas największe znaczenie, ponieważ to właśnie od jego wysokości będzie najbardziej zależeć ilość otrzymanych od banku pieniędzy.

Sprawdź również https://www.bzwbk.pl/konta-bankowe/konta-oszczednosciowe/konto-oszczednosciowe/konto-oszczednosciowe.html

Porównując oprocentowanie różnych rachunków oszczędnościowych warto mieć na uwadze dwie kwestie. Po pierwsze, wartości jakie widzimy w materiałach promocyjnych banków są wartościami brutto. Realne oprocentowanie jest bowiem nieco niższe, ponieważ od otrzymanych odsetek musimy jeszcze zapłacić podatek w wysokości dziewiętnastu procent. Po drugie, jego wysokość może ulegać w czasie pewnym fluktuacjom.

Okres kapitalizacji odsetek

Atrakcyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego to dopiero połowa sukcesu. Istotny pozostaje ponadto tzw. okres kapitalizacji odsetek, który określa, jak często do salda naszego rachunku będą one dopisywane. Dlaczego jest to aż takie ważne? W największym skrócie chodzi o to, iż wysokość odsetek obliczana jest jako procent wartości środków zgromadzonych na rachunku. Zatem krótki okres kapitalizacji – na przykład dzienny – sprawia, że każdego kolejnego dnia zyskujemy coraz więcej pieniędzy z tytułu naliczanych odsetek.

Dostęp do pieniędzy

Niemal każde konto oszczędnościowe obwarowane jest pewnymi limitami wypłat (zwykle pod postacią opłat za ich częste dokonywanie). To zrozumiała strategia banków, które starają się zadbać o to, aby powierzone im pieniądze pozostały jak najdłuższej pod ich nadzorem. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnie swobodnym dostępie do wpłaconych na rachunek środków, warto spróbować wybrać konto o dość liberalnych zasadach w tej kwestii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *